
Przestrzenie biurowe – jak zmieniły się w ciągu lat?
Czas pandemii pokazał nam, że biuro można definiować na różne sposoby. Praca w trybie hybrydowym pozwoliła rzucić nieco inne światło na funkcjonalność przestrzeni, w której wykonujemy obowiązki służbowe. Praca zdalna spowodowała powstanie nowego trendu – realizację powierzonych zadań w każdym miejscu na całym świecie. Jak to zjawisko wpłynęło na pracę stacjonarną i wygląd współczesnych biur?
Przestrzeń biurowa kiedyś, a dziś
Optymalnie urządzone miejsce pracy przyczynia się do zwiększenia wydajności pracowników. Dawniej standardem były klasyczne zamknięte przestrzenie biurowe. Tradycyjne gabinety separowały od siebie pracowników. Trend ten zaczął się zmieniać wraz z rozwojem nowoczesnych korporacyjnych praktyk. Duże przestrzenie zagospodarowane są dla wielu osób mogących wchodzić z sobą w interakcję.
Oczywiście, nie w każdej branży zastosowanie takiego rozwiązania ma rację bytu. Praca wymagająca elastyczności działań, podejmowania szybkich decyzji i wymiany informacji z członkami zespołu jest idealna dla formy open space. To częsta praktyka w branży call center, marketingu i reklamie oraz start upach.
W niektórych przypadkach może być dobrym pomysłem dla osób pracujących kreatywnie, ale nie zawsze. Wynika to z indywidualnych potrzeb pracowników oraz tego, w jaki sposób koncentrują się na wykonywaniu określonych zadań.
W klasycznym projektowaniu przestrzeni biurowych, z podziałem na gabinety, wyróżniamy standardowe biurka i ograniczone interakcje między pracownikami.
Architektura współczesnych biur to przede wszystkim otwarte przestrzenie, elastyczne układy, strefy relaksu i współpracy (tzw. coworkingu). Biura strefowe pozwalają na wyznaczanie miejsc do wypoczynku i wyciszenia, integracji zespołu, pracy kreatywnej lub prowadzenia szkoleń i spotkań z klientami.
Co odgrywa kluczową rolę podczas projektowania przestrzeni?
Tworzenie optymalnej i dobrze zorganizowanej przestrzeni biurowej nie może wynikać tylko i wyłącznie z estetycznych upodobań pracodawcy. To wydajność pracowników oraz ich zadowolenie z wyglądu biura przyczyniają się do sukcesów firmy i pozytywnej atmosfery na co dzień.
Na co zwrócić uwagę projektując przestrzenie biurowe?
- Funkcjonalność – ergonomiczne meble i dostęp do technologii wpływają na efektywność pracy zespołu. Tworząc projekt wnętrza warto zachować ciąg technologiczny, czyli zaplanować układ urządzeń w odpowiedniej kolejności.
- Estetyka – design odgrywa istotną rolę w tworzeniu inspirującej atmosfery w pracy. Co więcej, kolory, materiały i oświetlenie mogą zwiększać koncentrację pracowników oraz działać wyciszająco.
- Elastyczność – umiejętność dopasowywania nowoczesnych rozwiązań w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby biznesowe to bardzo ważna kwestia także w planowaniu powierzchni służbowych. Przykładem mogą być tzw. hot deski, czyli stanowiska pracy nieprzypisane do konkretnego pracownika. To rozwiązanie pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w zależności od zapotrzebowania w kwestii zasobów ludzkich.
- Technologia – gdy pracownicy w biurze mają dostęp do nowoczesnego zaplecza technologicznego, mogą swobodnie pracować i zwiększa się ich komfort w trakcie wykonywania zadań. Nowoczesne urządzenia przyczyniają się zatem do optymalizacji procesów wewnątrz organizacji.
Jak otoczenie oddziałuje na pracowników?
Liczne badania dowodzą, że kolorystyka i wystrój pomieszczeń ma ogromny wpływ na koncentrację, wydajność pracowników oraz bycie wypoczętym. Źle zagospodarowana przestrzeń może być powodem uczucia irytacji i znużenia lub pogarszać jakość komunikacji pomiędzy członkami zespołu. Na co zatem wpływa dobrze zaprojektowana przestrzeń biurowa?
- Wydajność i kreatywność – dobrze zaprojektowana przestrzeń może zwiększyć wydajność pracy i kreatywność zespołów.
- Zdrowie i samopoczucie – fizyczne warunki pracy oddziałują na zdrowie pracowników. Istotne są takie kwestie, jak: ergonomia, jakość powietrza, naturalne światło oraz lokalizacja biura.
- Satysfakcja z pracy – zadowolenie pracowników przekłada się na efektywność ich pracy.
Nie wiesz jak zorganizować przestrzeń biurową? Skontaktuj się z nami!
Zorganizowanie przestrzeni biurowych to nie lada wyzwanie. Warto powierzyć to zadanie specjalistom w branży, którzy na podstawie przygotowanej analizy, z dbałością o każdy szczegół, stworzą projekt, analizując teraźniejsze trendy i prognozy na przyszłość.
Zajmujemy się projektowaniem nowych biur i rearanżacją już powstałych przestrzeni. Każdy z naszych klientów może liczyć na indywidualne podejście podczas współpracy i dostosowanie oferty do jego potrzeb.